І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко
  • :
  • :

Європа на вухах: над Україною «літає» страшна радіоактивна хмара

Вчені Європи і України не на жарт стривожені і здивовані: в повітрі над країнами ЄС, в тому числі і на території нашої держави, знайшли радіоактивний ізотоп Рутеній-106. Особливість цього дуже рідкісного елемента в тому, що сам по собі в атмосфері він з’явитися ніяк не може, а отже, це справа людських рук, передають Вести.

Аварія на АЕС також виключається, так як тоді разом з рутенієм в атмосфері фіксували б цілий ряд інших радіоактивних елементів. На сьогодні відомо одне: джерелом поширення небезпечної речовини стала Східна Європа. А поки вчені шукають більш точне місце витоку ізотопу, інтернет повниться різними версіями події – від бомби терористів до згорілого над Україною супутника.

Першими забили на сполох західні служби, вони запідозрили у витоку небезпечної радіації Україну або Росію. Там повідомили, що починаючи з 29 вересня в різні дні в Європі фіксувалися дози рутенію. Зокрема, виявляли його в повітрі в Німеччині, Австрії, Італії, Польщі, Чехії, Франції, Швейцарії.

«Ймовірно, прийшов він зі Східної Європи, можливо, України або півдня Росії. Цей рідкісний ізотоп з космічних досліджень і онкологічної терапії. І при нормальних обставин не може бути вільно виявлений в повітрі », – повідомило Федеральне відомство з радіаційного захисту Німеччині.

Український державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки підтвердив цю інформацію тільки через тиждень, в минулу п’ятницю. «З нами радіоізотоп Рутеній-106 у вигляді аерозолю. Його концентрація в Києві складає 1-2,2 мБк / куб. м (при допустимій 500 мБк / куб. м).

Тобто вона нижче допустимого рівня, хоча при нормальних умовах даний ізотоп не фіксується взагалі. Попередньо, зростання концентрації ізотопу радіонукліду стався в перших числах жовтня », – повідомили в центрі.

Версію витоку з АЕС там виключили. Адже тоді в букеті з рутенієм в повітрі знаходилися б радіоізотопи йоду і цезію, а їх немає. Чи не причетний до появи радіації і Чорнобиль, вважають експерти.

«Період розпаду Рутенія-106 – близько року. Тому за 30 років він практично повністю розпався, і в чорнобильських грунтах його немає, – запевнив «Вести» директор Українського НДІ сільськогосподарської радіології Валерій Кашпаров. – І це явно не реакторний рутеній, так як період розпаду у нього ще менше. Сам по собі цей елемент не є летючим, він тугоплавкий. А летюча його окис – Рутеній О4. Він легко плавиться, летить. Але джерел рутенію я в Україні не знаю ».

Його колеги, які вивчають в Україні радіацію, теж губляться в здогадах. І теж запевняють: в Україні немає сховищ, з яких могла статися витік. При цьому українці обговорюють десятки версій, звідки він міг узятися. Серед них – вибухи на складах в Калинівці, адже за датою вони збігаються з часом виявлення радіації.

Також користувачі соцмереж згадали про загадкове світіння над Одеською областю. Мовляв, слід в атмосфері міг залишити горів супутник, в двигуні якого багато рутенію. Ще одна версія – утилізація медичного радіообладнання (там теж використовується ізотоп). І навіть «брудна бомба» (радіологічна зброя, яку використовують терористи).

Але джерело в одному з міністерств запевнив нас, що одна з найбільш вірогідних версій – транспортування рутенію: «Це короткоживучі нукліди. І статися могло щось при транспортуванні від місця виробництва до замовника, адже це потрібно зробити дуже швидко. Зазвичай рутеній перевозять контейнерами залізницею. Для радіомедицина їх теж перевозять в контейнерах, але маленьких – 50-60 кг. Попередньо відчувають ємності на фортецю, наприклад, скидають з висоти ».

Найчастіше рутеній перевозять в супроводі охорони, а маршрут узгоджують з усіма компетентними органами, в тому числі СБУ, МВС. При цьому самі контейнери обладнані радіомаяками, і в разі аварії про це стає відомо. Але громадськості не завжди можуть доповідати.

Рутеній може викликати алергічні реакції, вражати слизову оболонку очей, верхніх дихальних шляхів. Але, за словами експертів Держцентру з ядерної та радіаційної безпеки, на здоров’я українців радіація відіб’ється мінімально. «За класифікацією МАГАТЕ, це природний елемент. Тому він не дуже небезпечний, – заспокоїв нас компетентне джерело в одному з міністерств. – Це приблизно так само, якщо ви підійдете до пам’ятника Шевченку в Києві. Там теж буде фонить від урану. Якби від рутенію виходила небезпека, то вже був би звіт від ЄС і МАГАТЕ ».

До речі, вчора ввечері німці уточнили інформацію про передбачуване джерелі рутенію. Їм назвали не Україну, а Росію. «Причина недавно виявлених злегка збільшених виміряних значень радіоактивного Рутенія-106 залишається неясною. Однак вони, ймовірно, повернуться до місця походження на Південному Уралі. Інші райони Росії повинні також розглядатися », – повідомили ввечері в відомстві.

Рутеній – дуже дорогий метал, який добувають в ПАР. Він сріблястого кольору, з розряду платинових. У таблиці Менделєєва позначений RU. А названий на честь Рутенії (з латинської «Русь») – так за Олександра Македонського називали територію сучасної України. Відкрито професором Казанського університету Карлом Клаусом в 1844 році. Ціна унції (31 грам) рутенію – близько $ 42. На відміну від більшості благородних металів, в ювелірній галузі рутеній не використовується через те, що він буде шкідливо позначатися на здоров’ї людей.

Джерело: from-ua.com

Опубліковано: 9-10-2017