І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко
  • :
  • :

Як нові технології можуть привести до апокаліпсису: названі сценарії

У 2017 році технології допомагають нам жити довше, залишатися здоровими до пенсії і здобувати освіту в кращих вузах світу, не виходячи з дому. Штучний інтелект і редагування генома зможуть вирішувати ще більш важливі проблеми. Однак, високі технології не завжди приносять благо. Видання Digital Trends розглядає цілих шість сценаріїв того, як саме може статися техноапокаліпсіс, інформує news.eizvestia.com.

Як сказав культуролог Поль Вирильо: «Винахідник корабля винайшов і корабельну аварію». Не має значення, наскільки хороша технологія – один раз щось може піти не так.

1. Штучний інтелект вийде з-під контролю

Еволюція людей скута біологічними рамками, а машини можуть переробляти себе нескінченно, доводячи до досконалості програмне забезпечення і зовнішню будову. Якщо здатності штучного розуму набагато перевершать людські, нас чекає поява суперінтелекту і технологічної сингулярності. Коли їх прогрес зайде надто далеко, саме існування людства може виявитися під загрозою. Конкретні результати передбачити складно. Машини можуть підняти повстання, як в «Термінаторі» або заточити людей у вигаданому світі, як в «Матриці».

 

2. Планету поглине «сірий слиз»

Вперше термін «сірий слиз» був застосований в 1986 році піонером нанотехнологій Еріком Дрекслером в книзі «Машини створення». Він пише: «Уявіть, що Нанобот, плаваючи в пляшці з хімікатами, робить свої копії … Перший реплікатор збирає свою копію за одну тисячу секунд, потім вже два репликатора збирають ще два за наступну тисячу секунд, тепер уже чотири збирають ще чотири, а вісім збирають ще вісім. Через десять годин їх вже не тридцять шість, а понад 68 мільярдів. Менш ніж за день вони наберуть вагу в тонну, менш ніж за два дні вони будуть важити більше, ніж Земля, ще за чотири години їх вага перевищить масу Сонця і всіх планет разом узятих – якщо тільки пляшка з хімікатами не спорожніє задовго до того часу » .

Ця ідея виявилася настільки шокуючою, що принц Чарльз доручив Лондонському королівському суспільству провести ретельне розслідування, чи можливий кінець світу в результаті неконтрольованого відтворення наноботов. На сьогоднішній день подібних технологій не існує, але все ще попереду.

 

3. Виснаження ресурсів Землі

Перенаселеність планети і такі спірні методи видобутку корисних копалин, як гідравлічний розрив пласта, можуть призвести до екологічної катастрофи. Якщо людство не перегляне своє ставлення до використання природних ресурсів, воно може загинути від забруднення води, повітря та нестачі екологічно чистої їжі. Ми можемо просто не встигнути повністю перейти на відновлювані джерела енергії або полетіти жити на Марс.

4. Глобальні кібератаки

В даному випадку мова не йде про підтасовані вибори, масові неврози і збої в банківській системі з вини хакерів. Ситуація може виявитися набагато небезпечніше, якщо кіберзлочинці вирішать об’єднатися і почати повномасштабні атаки. Спільними зусиллями вони можуть змусити комп’ютерні системи на міських станціях водопостачання зробити викиди отруйних хімікатів в питну воду. Вони можуть захопити всі канали зв’язку або взагалі відключити енергопостачання. Можуть викласти в інтернет найважливішу секретну інформацію спецслужб або вкрасти трильйони доларів у компаній і приватних осіб.

Все це може викликати хаос, масову загибель населення і ще безліч непередбачуваних наслідків.

5. Невдалі наукові експерименти

Великий адронний коллайдер в Швейцарії і Релятивістський коллайдер важких іонів в Нью-Йорку побудували для того, щоб фізики могли дізнатися більше про саму природу матерії, темної енергії і виконати ряд інших високоенергетичних експериментів. Однак, письменники-фантасти не раз передрікали людству загибель через невдалі наукові досліди. Починаючи з випадкового (або навіть навмисного) створення чорної діри на Землі, продовжуючи появою страпелек (странглетів) і закінчуючи помилковими вакуумними станами. Поки колайдери не принесли ніякої шкоди, але шанси на такий результат, як і раніше є. Заспокоює те, що приблизно такі ж, як шанси виграти джек-пот в лотерею три тижні поспіль.

6. Високотехнологічна ядерна війна

Поки це найбільш вірогідний сценарій техноапокаліпсіса. У людства вже досить ядерної зброї, щоб кілька разів знищити нашу планету. Тільки у Росії і США на двох 15 000 ядерних боєголовок. Ядерні арсенали стають непередбачуваними в зв’язку з розробкою повністю автономних систем озброєння. Ілон Маск і інші IT-лідери вже написали відкритого листа з вимогою заборонити роботів-вбивць. Експерти побоюються, що бойові роботи зроблять військові конфлікти більш масштабними і кривавими аж до розв’язання тотальної ядерної війни, і трапитися це може швидше, ніж ми припускаємо.

 

Опубліковано: 17-10-2017