І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко
  • :
  • :

Широкий жест. Хто заплатить за мінімалку 4100 грн

П’ять думок про те, чим загрожує для економіки нова ініціатива президента.
Наступного року мінімальна зарплата українців зросте на 900 грн – до 4100 грн, заявив в понеділок президент Петро Порошенко. Пропозиція збільшити зарплати він адресував прем’єру Володимир Гройсман, зазначивши, що минулорічне рішення про підвищення мінімальної зарплати з 1600 до 3200 грн було правильним. “Це було правильне рішення, і його слід продовжувати. Тому я написав листа до Кабінету міністрів і тепер публічно звертаюся до прем’єр-міністра з пропозицією в наступному році вийти на рівень мінімалки в 4100 грн”, – сказав Порошенко.

Згідно бюджетної резолюції, розмір мінімальної зарплати в січні 2018 року планували обмежити 3723 грн, а на озвучену президентом цифру збиралися вийти лише в 2019 році.
Петра Порошенко тут же підтримав міністр соціальної політики Павло Розенко. “Рівень життя і добробут працюючої людини повинні бути підвищені. Переконаний, ми маємо всі шанси досягти мінімальної зарплати 4100 грн у 2018 році неінфляційним чином”, – написав Розенко в своєму Facebook. На думку міністра, цей крок дозволить збільшити надходження до Пенсійного фонду.

Розенко зазначив, що підвищення мінімалки не вплинуло на прискорення інфляції в 2017 році. “Спрацювали зовсім інші чинники”, – упевнений міністр.
LIGA.net запитала у економістів, так чи нешкідливо для економіки буде підвищення мінімальної зарплати в разі впровадження ініціативи президента.

 

Олег Устенко, виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера

– Тема підвищення заробітних плат президентом мусується протягом останніх кількох днів. На зустрічі з бізнесом він закликав підприємців платити більше, а зараз формалізував це побажання, повідомивши, скільки потрібно платити. Президент діє як політик, адже підготовка до передвиборчої кампанії вже стартувала.
У цій ініціативі мене бентежать три моменти. По-перше, те, що ініціатива озвучена перед прийняттям держбюджету на 2018 рік. Президент поставив дедлайн по прийняттю основного фінансового документа – 7 грудня. По-друге, в Києві зовсім недавно з візитом була технічна місія МВФ, яка робила свої оцінки і розрахунки на основі проекту бюджету. І тут раптом відразу на 30% змінюється один з ключових параметрів. Це може сильно ускладнити наші і без того непрості взаємини з МВФ. По-третє, я думаю, що від бізнесу в разі вступу в силу такої ініціативи буде більше негативу, ніж позитиву. Адже при зростанні зарплати на 30% підприємці будуть скорочувати штат, рівень безробіття може зрости на 3 процентних пункти.
Крім того, підвищення мінімальної зарплати не підкріплено зростанням внутрішнього виробництва. Це може послужити перешкодою для економічного зростання, який в 2018 році повинен скласти 3%. Паралельно з цим зростання мінімальної зарплати може спровокувати зростання інфляції, що посилить торговельний дисбаланс і збільшить навантаження на національну валюту.
Я думаю, що в найближчому майбутньому ми отримаємо роз’яснення про цю ініціативу від офісу президента. Можливо, досягти озвученого рівня мінімальної заробітної плати планується до грудня 2018 року, коли політична гонка набере обертів.

Тарас Козак, голова бюджетного комітету громадської ради Мінфіну

– Якщо говорити про наслідки, то в більшості своїй вони будуть негативними. По-перше, тому що бюджет вже готовий. І прорахувати за годину або за тиждень його заново нереально. А до рівня мінімальної зарплати прив’язані виплати, розрахунки макропоказників. Мабуть, президент вирішив конкретизувати своє побажання платити співробітникам більше, яку він озвучив в п’ятницю на зустрічі з бізнесом. Але, на мій погляд, таке надмірне регулювання державою роботи бізнесу недоцільно.

Ще один наслідок підвищення мінімальної зарплати до 4100 грн – зростання інфляції. Українці зараз за великим рахунком проїдають зарплату, нічого не відкладаючи. Отже, зростання мінімальної зарплати може прискорити інфляцію на 0,5-1 процентний пункт.
Позитивним впливом такого підвищення мінімальної зарплати стане детінізація. У минулому році підвищення мінімальної зарплати підтягнуло її до реального показника. З великою ймовірністю 4100 теж матиме детенізаціонний ефект. Однак зауважу, що введення податку на виведений капітал мало б більший ефект в цьому напрямку, але чомусь ініціативу, яка влаштовує бізнес, впроваджувати не поспішають.

Ще одна причина такого анонса – політична. І 5000 грн як розмір мінімальної зарплати вже неодноразово звучали в рамках передвиборчих обіцянок. Не виключаю, що і в цей раз політсили типу Радикальної партії, Батьківщини і Оппоблока візьмуть на озброєння цю цифру.

 

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії


– Для бюджету підвищення мінімальної зарплати – фактор нейтральний. Це не добре і не погано – зростання витрат на бюджетників буде перекрито зростанням ефективної податкової ставки на тіньові зарплати.
Для інфляції і фінансової стабільності зростання мінімальної зарплати має скоріше негативні наслідки, оскільки підштовхує і так високі інфляційні очікування, а отже, не дає знизити процентні ставки.

 

Оксана Неживенко, викладач і дослідник Національного університету Києво-Могилянська академія, зовнішній консультант Міжнародної організації праці

– Підвищення мінімальної заробітної плати спотворює ситуацію на ринку, адже підприємці повинні платити зарплату не нижче встановленої державою. Це нововведення, згідно з теорією мікроекономіки, може мати два прямих слідства: збільшення безробіття, адже підприємці будуть скорочувати витрати за рахунок зменшення кількості працівників, і підвищення рівня середньої зарплати.
Крім безробіття, або паралельно з нею, може розвиватися так звана неповна зайнятість, коли працівники працюють неповний день (частичная занятость) або не за фахом і не використовують свої здібності (наприклад, історик пише на замовлення курсові роботи, або медик працює таксистом).

Неможливо не згадати про інфляцію, на яку також потрібно коригувати рівень мінімальної зарплати (мінімальна зарплата завжди встановлюється в номінальному вираженні). При рівні інфляції 12% (поточна інфляція 2017 року) в реальному вимірі 4100 грн перетворюються в 3660,7 грн. Тому треба розуміти, що за рахунок підвищення мінімальної зарплати до 4100 грн купівельна спроможність українців не підвищиться до рівня реальних 4100 грн.

Інші виклики – це тіньові зарплати і неформальна зайнятість, яка тільки за офіційними даними за 2016 рік досяг 24% від зайнятого населення.

Підвищення мінімальної зарплати повинно бути поступовим. Його не можна використовувати як аргумент в ході передвиборної кампанії або джерело для покриття дефіциту Пенсійного фонду.

 

Євген Гороховець, експерт з питань зайнятості та соціально-трудових відносин Інституту суспільно-економічних досліджень


– Підвищення мінімальної заробітної плати у 2017 році до 3200 грн сприяло зростанню показників середньомісячного розміру номінальної заробітної плати. За період з січня по жовтень 2017 го середньомісячна номінальна заробітна плата зросла на 37,1% до 6900 грн, що в 2,2 рази вище рівня мінімальної заробітної плати.

Реальна заробітна плата в жовтні цього року зросла на 19,9% до відповідного періоду минулого року. Міністерство економічного розвитку і торгівлі прогнозує розмір номінальної заробітної плати на кінець 2017 року на рівні 7104 грн, а в 2018 році – 8629 грн.

Разом з тим спостерігається зменшення показника середньооблікової чисельності штатних працівників. Цей показник відображає середню кількість працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами. Так, за період з грудня 2015 го середньооблікова чисельність штатних працівників зменшилася на 185 600 чоловік. Основний пік відповідного зменшення припав на впровадження підвищеного розміру мінімальної заробітної плати.
За даними Держкомстату, у вересні 2017 року нарахування в межах мінімальної заробітної плати мали 8,6% штатних працівників підприємств (631 860 осіб), а нарахування в межах від 3200,01 до 4000,00 грн – 24,5% (1,8 млн осіб). А значить, в разі підняття мінімальної заробітної плати 2,4 млн працівників отримають більшу заробітну плату.
Очікується, що розміри мінімальної заробітної плати будуть підвищуватися більш високими темпами, ніж прогнозний індекс споживчих цін на 2018 рік. Підвищення мінімальної заробітної плати в порівнянні з її попереднім розміром з січня на 16%, а за підсумками першого півріччя – на 28% дозволить перекрити зростання цін на товари і послуги для категорій працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної. При цьому найбільше навантаження можуть відчути працівники, які отримують від 5000 до 10 000 грн, адже вони будуть купувати в умовах подорожчання продуктів і послуг, а підвищення їх заробітків буде залежати від готовності бізнесу і економіки до системного перегляду рівнів заробітних плат.

Опубліковано: 5-12-2017