Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне.
  • :
  • :

У Ніжині почастішали випадки потрапляння сторонніх тіл у стравоходи людей

Проблема, якої я хочу торкнутися у даній статті, виникає на щастя не часто, але від цього актуальність її не зменшується. Це проблема сторонніх тіл шлунково-кишкового тракту, насамперед стравоходу.

Щороку вНіжині спостерігається виникнення від 2-х до 8-10 таких випадків у дорослих та дітей.

Основна причина їх виникнення у дорослих – це необережність, не рідко на фоні вживання алкоголю. Крім цього, з тих випадків, при яких мені доводилося надавати допомогу, хочу відмітити таки причини, як порушення функції жування у осіб з органічними ураженнями центральної нервової системи,наприклад, що перенесли інсульт, а також у осіб з проблемами жувального апарату (нестача зубів).

У дітей основна причина – це необережність на фоні недостатнього догляду з боку дорослих.

Характер сторонніх тіл найрізноманітніший. Це, насамперед, кістки (риб’ячі, пташині та інших тварин), шматки м’яса, зубні протези, тощо. У дітей це монети, ґудзики,різні уламки від іграшок та інші дрібні предмети.

Сторонні тіла зупиняються в стравоході в місцях його фізіологічних звужень. Найбільша частина їх (50-60%) застряє біля входу в стравохід або в його шийному відділі. Пояснюється це тим, що шийне звуження є першою значною перешкодою на шляху стороннього предмета. Потужна поперечно-полосата мускулатура обумовлює тут сильні рефлекторні скорочення стравоходу. Друге місце по частоті застрягання сторонніх тіл займає грудний відділ (25-45%), нарешті третє – діафрагмально – кардіальний відділ (10-15%).

Симптоматика при сторонніх тілах залежить від їх характеру (тверді або м’які), величини, наявності гострих країв, рівнем застрягання, а також розташування ( по довжині або поперек стравоходу).

Основними симптомами при застряганні стороннього тіла, яке має гострі краї, є біль різної інтенсивності, що ірадиює по грудній клітці, за грудиною, віддає в шию, щелепу, епігастрій. Через інтенсивний біль хворі займають вимушене положення, обмежуючи рухи шиї і тулуба, у них з’являється страждальницький вираз обличчя, переляк, холодний піт. Другим важливим симптомом є скарги хворого на затруднення проходження навіть рідкої їжі або її повна неможливість і спроби проштовхнути її ковтком води або коркою хліба не дають результату.

При обтурації стравоходу наприклад шматком м’яса, пацієнт відчуває тупе здавлення у місці його застрягання.

У більшості випадків дорослий пацієнт чітко називає , що саме застрягло і час коли це сталося.

Стороннє тіло з гострими краями може серйозно пошкодити стінку стравоходу, інфікувати її з розвитком в подальшому гнійного ускладнення – абсцесу.

Також воно може перфорувати стінку наскрізь і в такому випадку інфекція може попасти у середостіння і викликати таке грізне, небезпечне для життя ускладнення, як медиастинит.

Тривале перебування стороннього тіла з тупими краями може призвести до появи пролежнів в місцях контакту зі стінкою стравоходу і також в подальшому до її пошкодження.

Категорично не можна намагатися раз за разом проштовхувати застряглий предмет, ковтаючи шматки хліба чи іншої плотної їжі та зволікати зі зверненням до лікаря!

Будьте уважні та обережні!

Лікар Разнован Г.І.

Опубліковано: 19-5-2017

Залишити відповідь