І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко
  • :
  • :

У Ніжині зібралося віче обговорити вплив на владу та ситуацію в місті

Кажуть риба починає гнити з голови. Та як зупинити цей процес, аби вона не згнила вся?

Таке завдання поставили перед собою члени, так званого віче, які зібрались за круглим столом у Ніжинській міськраді цього вівторка. За тиждень до зібрання у соцмережах було поширене оголошення щодо спільного засідання всіх небайдужих ніжинців, які втомились від бездіяльності як в Ніжині так і на державному рівні. Організаторами віче стали члени ГО «Авто Євро Сила» в місті Ніжин спільно з Ніжинською народною радою.

Головним завданням, які поставили перед собою члени засідання – знайти важелі впливу на міську раду, адже помилок в її роботі спостерігається все більше, а виправлення робляться неохоче, або дуже повільно. Треба зазначити, ця тенденція спіткала не лише Ніжин, але й інші міста України. Та нашій владі треба рівнятись не на гірших, а брати приклад із кращих.

Члени «Авто Євро Сила» зазначили, що нині продовжують боротись за те, щоб їм на державному рівні надали право за доступними цінами розмитнити авто. Поряд з цим вони зацікавлені відстоювати інші інтереси громади, серед яких стан доріг. У Ніжині псується дуже багато автомобілів «завдячуючи» поганим дорогам. Що цікаво на їх ремонт виділяються кошти, та справа навіть не в коштах, а в якості робіт. Громадською організацією проводились мітинги, один з яких був на вулиці Незалежності, біля двох вибитих ям, де автомобілю «втратити» колеса – це нічого робити. Поліція на цю ситуацію не реагує, адже пояснює, що вирішення цієї проблеми не входить у їхні обов’язки.

На віче обговорювали і іншу глобальну проблему у Ніжині – вандалізм. І знову ж таки, поліція пояснює, що патруль вулиць і охорона правопорядку не в їхніх обов’язках. І що громаді в такому разі робити і на кого надіятись? Нажаль, надіятись на совістливість людей у Ніжині доводиться все рідше. Проблемою є і гральний бізнес у Ніжині. За його розвиток у Ніжині ніхто не може понести покарання, адже не можна притягувати до відповідальності за те, чого по закону не має бути. Члени віче жартома говорили на цей рахунок: «Одне, що залишається, заходити в балаклавах і нівечити систематично гральні автомати. На скільки вистачить їх терпіння? Адже не можна карати за пошкодження того майна, якого не може бути по закону».

Що ж до важелів впливу на владу в Ніжині, члени віче зійшлись на думці – не можна залишитись байдужим, до всього, що відбувається в місті. Це означає, що потрібно слідкувати за подіями, за можливістю відвідувати депутатські комісії і сповіщати інших про їх перебіг. Окрім того, відвідування – це лише половина справи, треба вникати в суть тих питань, які розглядаються. Добре було б відвідувати і сесії міськради, де якраз таки вирішується доля міста. Проте присутність має бути свідома, адже депутати це також люди, і навіть вони не можуть бути обізнані у всіх питаннях, і будуть не проти, якщо люди зможуть підійти до них і дати пораду. Потрібно налагоджувати діалог між громадою і владою. Для цього громада має орієнтуватись в законах, і якщо є якісь претензії до рішень влади, то апелювати не вигуками, а говорити про законні підстави своєї думки. Якщо влада розумітиме, що народ свідомо ставиться до того, що відбувається в Ніжині, то рішення прийматимуться обачніше з думкою про те, як відреагує громада.

Піднято було питання і щодо впливу громадських рад на владу міста, який є дуже невеликий. А тому, якщо громада хоче робити тиск на правителів – він має бути в законному полі, себто такі акції громадської непокори. Таким чином люди виражають своє незадоволення. Але механізми такого тиску мають бути чітко сформовані.

Та є й негативний фактор – все в кінці-кінців закінчується судом, до якого довіри в народу дуже і дуже мало.

В заключенні обговорення цього питання виплив ще один важливий факт. Стосувався він місцевого референдуму, який, чомусь, до цього часу в Ніжині не практикувався.

На місцеві референдуми можуть виноситися  ряд питань, серед яких і  про  скасування законних  рішень  вищестоящих   органів    державної    влади    і самоврядування; питання,   віднесені  до відання  органів  суду  і прокуратури;  питання,  пов’язані  з  обранням,  призначенням    і звільненням посадових осіб, що належать до компетенції відповідної місцевої Ради народних депутатів та її  виконавчих  і  розпорядчих органів.

Ознайомитись з законом який надає право на його проведення можна за посиланням.

Також громада Ніжина має ознайомитись зі статутом міста, в якому чітко прописано, які перед громадою є зобов’язання влади.

Отже, ніжинська громада може брати активну участь у житті свого рідного міста. І краще реальними діями показувати занепокоєння нинішньої ситуації в Ніжині, аніж робити це просто говорячи у вузькому колі людей.

В засіданнях народної ради може взяти участь кожен бажаючий. Проходитимуть вони у вівторок, о 17:30, у малому залі міськвиконкому.

Марина Волинець

Опубліковано: 31-1-2018