Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне.
  • :
  • :

Різдвяні традиції публічних ніжинців

Кажуть, що «Різдво – це не час, коли ти відкриваєш подарунки, це час, коли ти повинен відкрити своє серце». А деякі знані у Ніжині люди відкрили нам особливості свого святкування…

Юлія Нестеренко «Пані-Ніжина 2016»

  • Раніше святкували Різдво у моєї мами в Прилуках, та в сестри на Прилуччині. Ніні побудували свій будинок, він великий з просторою кухнею. Тож, цього річ на Різдво зберемо всіх свої похресників (моїх та чоловіка) на святкову вечерю. Щодо страв, то готуватиму традиційно 12. На жаль,старовинних рецептів, які б передалися мені від бабусь, чи мами – не маю, але маю кумів із Закарпаття, тож, можливо, візьму щось звідти. Але все ж намагатимусь створювати своє, аби передати своїм дітям.

 

Петро Лабузький, директор КП «НУВКГ»

  • Головне правило Різдва – бути разом у родині і прагнути до єднання та єдності в країні. На це Велике свято з’їжджаються син з невісткою, дочка із зятем та онучка. Обов’язково йдемо до церкви. А головна страва на столі – кутя, яку готує моя дружина та мама. До речі, оберегом  родинних традицій є моя мама (1937 р.н) Параска Михайлівна. Вона родом з с. Томашівки, нині живе з нами.

Станіслав Крапивянський, начальником управління освітиНіжинської міської ради.

  • Моя дружина – хрещена мати. Тож ми по черзі ходимо в гості, як то кажуть, по – кумах: рік у нас святкуємо Різдво, два наступні – в одних кумів, а потім в інших. І так вже 16 років поспіль. На саме Різдво до церкви не ходжу, або перед, або після…На столі 12 страв – то,  традиція. Їх приготування – то «царина»  та обов’язок  дружини. А в переддень свята хочу побажати усім миру, злагоди та здоров’я.

 

Антоніна  Купрій, заступник начальника управління культури та туризму Ніжинської міської ради

  • Традиції приготування куті пані Антоніна зберігає зі Рівненської області. Звідки сама родом, (авт.). У родині Купрійсвяткують Різдво: по-ніжинськи, або ж по-рівницьки (коли їде на малу батьківщину). Вона розповідає : «Цього річ на Різдво до мене приїхала мама. На столі буде, за традицією, 12 пісних страв. Кутя обов’язкова: з родзинками, волоськими горіхами, медом, і маком. ЇЇ ставимо 6 ввечері на покуті, на святкову скатертину. Ще з дитинства запам’яталося: тріскучі морози, гармошка, яскрава зірка, український одяг та 20-25 чоловік колядувальників одночасно заходять до хати.  Хата  на святвечір не закривалася, усім були раді…»

 

Військовий комісар Ніжинського об’єднаного міського військового комісаріату майор В.М. Якущенко

  • – Святкуємо Різдво у родині, так, як усі українці. Колядувальників кожен рік повна хата. Дружина готує 12 страв. А от у 2015 році довелося святкувати Новий рік та Різдво у зоні АТО. Але там ніхто не падав духом. Чекали першу зірку. Хлопці – кухарі приготували святкові оселедці під шубою. У мене є навіть фото: 41  батальйон під час святкувань. З “Олів’є”  та подарунками до нас приїжджали й волонтери…Користуючись нагодою, вітаю усіх з Різдвом. Зичу миру, доброти в серцях, сімейного затишку та цінуйте, те що маєте.

 

Валерій Салогуб, секретар Ніжинської міської ради

  • Різдво – це родинне свято, як і Новий рік. Раніше, коли були живі батьки, їздив на свята до них. Пам’ятаю, як в  дитинстві 6 січня увечері виходив на вулицю та чекав на першу зірку, як тільки вона з’являлася в небі, забігав до хати та сповіщав про це батьків, після чого родиною сідали до святкового столу. Нині ж теж  слідуємо традицій. Дружина притримується усіх кулінарних особливостей, у приготуванні святкових страв використовує відповідні народознавчі довідники. А для колядвальників у нас завжди відкриті двері, бо я вважаю, що якщо щиро колядують, то додається в хату та родину краплинки  щастя та благополуччя.

Директор «Ніжинської дитячої хореографічної школи» , заслужений працівник культури України, відмінник освіти України Галина Тимошенко

  • Галина Львівна каже, що з дитинства пам’ятає, як на Різдво носила хрещеній матері вечерю, (ав.) А нині вона розповідає :  «Збираємось родиною. Готуємо святкові страви, та чекаємо колядувальників. А в нашій хаті їх завжди багато: дітки з мікрорайону та вихованці хореографічної школи.  Колективом готували колядки та вирушаємо до Карпат на конкурс, аби там зазвучали святкові пісні у виконанні ніжинських талантів. Тож  вітаю ніжинців та бажаю здоров’я  та миру в Україні, в Ніжині та в серцях кожного.

Тетяна Марченко

Опубліковано: 6-1-2017

Залишити відповідь