І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко
  • :
  • :

Рада не має перетворюватись на отару або Чому сесію Ніжинської райради переносили двічі?

27 вересня відбулась чотирнадцята сесія Ніжинської районної ради сьомого скликання. В сесійній залі зібралось 29 депутатів з 34. Першим, що було розглянуто – це бюджетні питання.

За звітом начальника фінансового управління Ніжинської районної державної адміністрації Світлани Алемши за 1 півріччя до бюджету надійшло доходів у сумі 107 877 457,00 грн., в тому числі по доходах загального фонду районного бюджету у сумі 104 444 226,00  грн. та по доходах спеціального фонду районного бюджету у сумі 3 433 231,00 грн. Що ж до витрат, то вони склали 104 806 719,18 грн. Були озвучені й інші дані щодо надходжень та витрачених коштів. Після почутого у деяких депутатів фінансові звіти викликали запитання, і не самі цифри в них, а те, чому інформація подається під час сесійного засідання, а не задовго до того.

Зокрема Володимир Ювко, депутат районної ради висловив зауваження на адресу голови районної ради Олега Бузуна: «У нас сесія планова, але затягнулась майже на два тижні. Спочатку призначили на 20 вересня, потім на 21, а сьогодні вже 27. Навіщо були потрібні ці «перекидання»? То звіти не готові, то інша документація… Інформація щодо проектів програм має вноситись до райради не пізніше, ніж за 22 дні. Ми відтягували, і знову нічого не встигли. Натомість, у нас, депутатів, тільки оці бумажки – «За», «Проти», «Утримався».

На це голова районної ради зауважив, що дата засідання сесії на президії обговорюється, а затягування з проведенням було пов’язане з його відсутністю, адже їздив у відрядження на навчання. Дійсно, не була готова і вся земельна документація. На сьогоднішній же день все врегульовано.

Як було підмічено в ході цієї дискусії – відрядження голови не є приводом для перенесення сесії. Районна рада не має бути, як отара: коли немає одного, то всі розбіглися…

Досить обговорюваним питанням було затвердження кандидатур до Ніжинського госпітального округу. Метою є сприяння організації та функціонування мережі закладів охорони здоров’я у спосіб, що дозволить забезпечити якість і своєчасність надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги та ефективне використання бюджетних коштів. Від Ніжинського району депутати мали обрати двох кандидатів. На початку запропоновано було включити головного лікаря НЦРЛ Юрія Солодька та головного лікаря Комунального закладу «Ніжинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Івана Бондаря. Але на сесійному засіданні свою кандидатуру висунув і голова райради Олег Бузун замість Івана Бондаря.  Аргументував він це тим, що оскільки кандидат матиме розумітись і на фінансових і на господарських питаннях, то серед членів госпітального округу має бути представник управлінської гілки. У більшості депутатів цей момент не викликав сумніву, проте деяких, все ж таки, сформувалось питання: «Чому голова райради знову тягне на себе «ковдру»?» Адже чи не можна було дати можливість задіяти когось іншого задля більш об’єктивної роботи.

Треба зазначити, що як тільки сформується госпітальний округ розгорнеться конкурентна боротьба за розподіл ресурсу. Всього ж до його складу увійде 24 особи: Бахмацький район – 3, Бобровицький район – 3, Борзнянський район – 2, Ніжинський район – 2, м. Ніжин – 5, Носівський район – 1, та члени Госпітальної ради від об’єднаних територіальних  громад: Комарівська – 1, Носівська – 2, Мринська – 1, Лосинівська – 1, Батуринська – 1, Макіївська – 1, Вертіївська – 1. Затвердити кандидатуру мають до листопада 2017 року.

Ще одним не менш важливим моментом сесії було обговорення перших підсумків добровільного об’єднання територіальних громад» на території Ніжинщини. Про це мав доповісти у своєму звіті голова постійної комісії з питань законності та правопорядку, регламенту та депутатської етики, розвитку та реформування місцевого самоврядування, децентралізації та європейської інтеграції.

Він розповів: «Чому постало це питання? Тому, що є різні думки по проведенню децентралізації влади, тобто передача повноважень і податків від державних органів влади органам місцевого самоврядування, думки – що це є добре для сільської місцевості і інші антиполярні – що «децентралізація» обертається масовим знищенням сільських рад. А це найкоротший шлях до деградації і зникнення села. Так, відповідно нині діючої законодавчої бази, виявляється, для набуття повноважень, які дозволять органам місцевого самоврядування бути фінансово самодостатніми, майже всі вони мають самоліквідуватися. У першу чергу це стосується сільрад – найбільш численного й демократичного органу самоврядування. А самоліквідація або як називають «добровільне об’єднання громад», – зовсім інша реформа – реформа самоврядування. Адже призводить до різкого зменшення кількості місцевих рад, головним чином – сільських: найчисленніших і найближчих до людей.

Державна політика по відношенню до місцевого самоврядування бажає кращого – це не політика коли одним радам передають повноваження (тим хто об’єднався), а іншим –ні (хто не хоче об’єднуватися). Це незаконно, антиконституційно. Державна політика має бути однаковою для всіх. І децентралізація має бути однакова для всіх, без огляду на (об’єднався – не об’єднався).

Тому 6 вересня 2017 року групою в складі заступника голови районної ради Березка Н.О., голови комісії Слуцького А.А., секретаря комісії Рибка Л.В. було проведено ознайомлення з діяльністю об’єднаних територіальних громад в Ніжинському районі: Лосинівською ОТГ та Вертіївською ОТГ, на яких відбулися спілкування з голова громад: відповідно Андрійцем Володимиром Миколайовичем, Морозом Ігорем Григоровичем та спеціалістами громад.

Основним необхідно наголосити те, що спільними проблемами обох громад є те, що для спеціалістів все нове, тому проводяться навчання персоналу в Центрі перепідготовки, проводяться семінари, вебінари в Центрі розвитку місцевого самоврядування – з поляками. Також спільними проблемами є старіюче населення, молодь виїжджає працювати за межі громад, що відповідно діючого законодавства підприємства, що працюють на території громад, не зареєстровані в населених пунктах громад і відповідно податки не йдуть в доходи громад. І що саме більше хвилює – це те, що спеціалістам громад багато часу приділяється на відповіді на листи-запити. Також проблемними є земельні питання – поки що ще законодавчо землями за межами населених пунктів розпоряджається Облдержгеокадастр, але в перспективі повинні будуть розпоряджатися громади.

Додаткового вивчення потребувало питання діяльності на території села Вертіївка стаціонарного відділення для постійного та тимчасового проживання одиноких престарілих громадян територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) управління соціального захисту населення Ніжинської РДА, в якому на даний час перебуває 22 людини. На цю тему ми спілкувалися і на Президії районної ради 06 вересня 2017 року, потім на бюджетній комісії і також з головами громад.

На мою думку, якщо вже питання де буде відділення: чи в районі, чи в Вертіївській громаді дуже спірне і сторони не можуть дійти консенсусу, то будь-ласка забезпечте нормальну підготовку і проведення опалювального сезону. В рекомендаціях комісії зауважено про необхідність виконання умов договору по теплопостачанню даного відділення. (Рекомендувати Ніжинській РДА забезпечити виконання договірних зобов’язань між КЗ «Ніжинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» та «Прилуки теплосервіс» стосовно проведення опалювального сезону у стаціонарному відділенні для постійного та тимчасового проживання одиноких престарілих громадян територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) управління соціального захисту населення Ніжинської РДА.)»

Після почутого Володимир Ювко висловив своє невдоволення стосовно затягування даного процесу: «2017 рік добігає до кінця, а деякі громади невідомо куди підуть… Люди «висять» в нерозумінні того, що буде далі. Це щодо таких сіл, як Григорівка та Колісники. Останні бажають приєднатись до Ніжина, але немає контакту у земельних питаннях. То як бути у такому випадку. Наголошую ще раз, що не можна затягувати у такому питанні, бо потім нас «ножем поріжуть», і не спитають.»

 

Опубліковано: 3-10-2017