І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко
  • :
  • :

Передноворічні рішення ніжинських депутатів та затверджений бюджет міста

26 грудня відбулася 19-та сесія Ніжинської міської ради VII скликання.

Перед початком роботи головуючий звернув увагу всіх присутніх на те,що у міській раді сформувалася так звана «жіноча депутатська група» – «Міжфракційне депутатське об’єднання «Рівні можливості». До складу групи ввійшли: Онокало Ірина, Паскевич Вікторія, Тищенко Валентина, Шевченко Наталія. Головою депутатської групи обрали депутатку Шевченко Наталію.За словами Наталії Олександрівни, в найближчому майбутньому планується прийняти Положення депутаської групи та план роботи на наступний рік.При депутатській групі передбачається створення експертної ради, члени якої матимуть право дорадчого голосу.

Після виконання Гімну України, міський голова Анатолій Лінник розпочав урочисту частину засідання. Грамотами виконавчого комітету та спілки учасників АТО з нагоди Дня адвокатури було нагороджено депутата міської ради від ВО «Батьківщина», адвоката Олега Вікторовича Щербака за високий професіоналізм, вагомий внесок у справу захисту прав,свобод і законних інтересів громадян та з нагоди відзначення професійного свята.

Після затвердження порядку денного (37 проектів рішень, депутатські звернення, запити, різне) депутати розпочали пленарне засідання. Прийнято ряд рішень, які стосувалися «корекції в статутах», а саме затвердження Cтатуту Ніжинського ліцею Ніжинської міської ради Чернігівської області при Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя у новій редакції; перейменування Ніжинської гімназії № 16 Ніжинської міської ради Чернігівської області (буде називатися Ніжинський навчально-виховний комплекс № 16 «Престиж» (гімназія-загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад) Ніжинської міської ради Чернігівської області.); а також внесено  зміни до Статуту Комунального профілактичного закладу «Ніжинський пологовий будинок» Ніжинської міської ради та затвердження його в новій редакції та  внесено зміни до Статуту Комунального лікувально-профілактичного медичного закладу «Ніжинська міська стоматологічна поліклініка» та затвердження його в новій редакції.

Під час пленарного засідання було піднято питання повального вандалізму, який шириться містом. Відтак у ніч з 26 на 27 грудня було зіпсовано нововстановлений дитячий майданчик по вул. Овдіївській, тому запропоновано, аби освітлення  таких місць відпочинку по місту було цілодобовим. Міський голова підтримав зауваження та дав доручення начальнику  УЖКГ та Б Анатолію Кушніренко, аби на місцях, де розміщені дитячі майданчики, передбачити та встановити цілодобове освітлення.

Головними питаннями, які викликали бурхливі обговорення серед присутніх, були бюджетні, а саме затвердження програми економічного і соціального розвитку міста на 2017 р., внесення змін до рішення міської ради 7 скликання від 21-26 січня 2016 року, затвердження бюджетних програм місцевого значення на 2017 р. Після чого депутати прийняли міський бюджет м. Ніжина на 2017 рік, який згідно проекту планується в обсязі 560 мільйонів гривень.

Слід зазначити, що проект бюджету був детально вивчений на постійних комісіях міської ради та схвалений рішенням виконавчого комітету. Він є дефіцитним.  Начальник фінансового управління Людмила Писаренко відповіла: «Який би ми бюджет не сформували, він все одно буде дефіцитним. Та в будь-якому випадку, 80% йде на видатки бюджетних установ, 20% – на видатки розвитку. Не можна, щоб місто повністю витрачало всі кошти на “проїдання”. Треба, щоб місто розвивалося. І ми наголошували і наголошуємо на необхідності проведення оптимізації бюджетних установ. Бюджет 2017 року складний, але ми будемо його виконувати. Бюджет 2016 року при затверджені теж був складний, але ми його виконали, і за попередніми даними навіть перевиконали на 10 млн. грн. Будемо сподіватися що протягом наступного року не внесуться зміни до податкового кодексу, які вплинуть на зменшення нашої доходної частини, то ми його все таки виконаємо, і забезпечимо виплати захищених статей,в тому числі заробітна плата і енергоносії, я в цьому не сумніваюся».

Депутати прийняли бюджет. Він був сформований в такому розрізі: 80% було направлено на захищені статті видатків, 20% на фонд розвитку міста (на бюджетні установи та комунальні підприємства, благоустрій міста та капітальні ремонти). Приймаючи новий бюджет на 2017 рік, депутати «закривали» бюджет 2016 – знімали залишки лімітів невикористаних коштів. Депутат Юрій Хоменко прокритикував ситуацію по бюджетних установах. Найбільше критиціпіддалось управління освіти. Юрій Хоменко зазначив: «Незважаючи на те, що вони завжди подавали завищені ліміти і на те, що бюджетна комісія та фінуправління на третину зрізали видатки, їх ліміти були завищені майже на 10 мільйонів(на енергоносії, заробітну плату). А це вказує на неякісну роботуяк бухгалтерії, так і економістів даної установи.» Слід зазначити й те, що міський голова неодноразово на відповідних нарадах наголошував, аби усі відповідні установи і комунальні підприємства провели жорсткий аналіз своїх видатків та зняли невикористані ліміти, які можна було направити на ремонт садочків, доріг, тощо. Але чомусь всі до цього віднеслися легковажно, і це привело до того, що фактично кошти невикористані та перейдуть на наступний рік.

«Така ситуація не тільки в міському, а й в обласному бюджеті. Ми можемо бачити картину, коли сніг падає, а у нас асфальт кладеться, або ж дахи ремонтуються. Це – наслідок неграмотного формування бюджетів. Зрозуміло, що механізм, який затверджено бюджетним кодексом, не дає можливості повноцінно і грамотно формувати видатки на наступний рік,але ви як орган місцевого самоврядування маєте можливість взяти відповідальність на себе із самого початку року забезпечити коштами всі капітальні видатки, на які плануєте кошти, і тоді роботи будуть виконуватися і весною, і влітку, а не взимку. А заборгованість по заробітній платі можна погасити шляхом перевиконання по дев’ятьох місяцях, і тоді будуть своєчасно виконані роботи і виплата заробітної плати. Але, нажаль, в цьому бюджеті я не бачу застосування мною сказаного механізму. »,- виступив депутат обласної ради Сергій Охонько.На це міський голова Анатолій Лінник погодився з Сергієм Миколайовичем.

До речі, з цих невикористаних 26 мільйонів, 80 % піде на наступний рік на незахищені статті видатків, адже дефіцит бюджету в цьому році – 50 мільйонів. А лише 20% витратять на розвиток інфраструктури міста. Чому ж виник дефіцит бюджету? Юрій Хоменко коментує: «Незважаючи на те, що гряде децентралізація влади, фактично забирається частина акцизу. В тому році забрали частину податків з доходів фізичних осіб, зменшивши його з 75% до 60%. Кожен рік  влада забирає у громад частину доходів. В цьому році – це питання корегування акцизу. Всі акцизні  контроперації, які проводитимуться контрагентами, будуть направлені до державної казни, а це акциз із палива. Плюс до всього цього треба проводити оптимізацію закладів освіти та бюджетних установ. Вони фактично зняли ліміти по таким захищеним видаткам, як енергоносії та інші статті видатків, залишивши при цьому тільки заробітну плату і податки. Цьогорічний бюджет відрізняється тим, що держава переклала виконання своїх функцій по освіті та медицині на міські бюджети, фактично ми будемо оплачувати всі енергоносії з бюджету міста,а це – додаткове навантаження. Отже, звідси і виник дефіцит бюджету в 50 мільйонів.»

Слід зазначити, що на 2017 рік уперше виділено кошти на бюджет участі громади- ця сума складає 1,5 млн. грн. Це дозволить громаді, розробивши власні проекти, направити їх на вирішення нагальної проблеми вулиць чи мікрорайонів. Перший крок від громади зробив депутат від ВО «Батьківщина»  Анатолій Мазун – він попросив, аби на ремонт колишнього дитячого садочку, що по Фрунзівці, який передано на баланс міста, виділили частину коштів зпрограми бюджету участі громади.

Проект затвердження схем тимчасових споруд по місту Ніжин депутати не підтримали.Юрій Хоменко запропонував розподілитидане питання на дві частини: затвердити місця, де вони вже наявні,та затвердити альтеративні місця даних схем. А також було запропоновано привести до відповідності зовнішні вигляди усіх МАФів.

На порядок денний було винесено проект рішення «Про надання дозволу управлінню житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради на відчуження пам`ятника ім. В.І. Леніна». На кону продаж даного монумента, який демонтовано під час всеукраїнського «ленінопаду» у 2014 році. Наразі пам’ятник зберігається на території КП «ВУКГ».

Володимир Башинський, голова постійної депутатської комісії з майнових та житлово–комунальних питань зазначив, що дане рішення розглядалося, та втім, комісія не рекомендувала виносити його на сесію, бо «сире». Депутати наполягали, аби пам’ятник було виставлено на аукціон. Депутат Чернігівської обласної ради від ВО «Батьківщина» Сергій Охонько зауважив: «Якщо, все ж і відбудеться аукціон, то кошти мають не розсіятись на комунальному підприємстві, а піти на цільове направлення. Приміром, на придбання для Ніжина нового пам’ятника – Георгія Побідоносця або ж Героям АТО.» Також обласний депутат рекомендував, аби початкова ціна на аукціоні була максимальна, приміром – 2 мільйона гривень. «Якщо не продасться за цю суму, питання знімається. І далі будемо думати, щоробитиз пам’ятником», – зазначив Сергій Охонько. Погодились з обласним депутатом й представники «Самопомочі».

А депутат Ігор Шалай від «Солідарності» наголосив, що має паспорт монументу демонтованого «вождя», де вказано, що монумент виготовлений з армованого бетону з додаванням нікелю. Депутат наполіг на тому, аби пам’ятник обстежили на рахунок вмісту цінного металу.

Та цінність пам’ятника не у вазі 600 кг. Міський голова Анатолій Лінник каже,  що таких унікальних пам’ятників у світі лише два, і один із них стояв у Ніжині.

І дійсно,пам’ятник — унікальний. Його скульптором є О. О. Ковальов — відомий не тільки в Україні, але і в усьому пострадянському просторі. І може завдяки цьому відомому імені пам’ятник і зможе принести Ніжину пристойні кошти. Зурахуванням усіх пропозицій проект рішення відправили на доопрацювання.

На сесіїрозглядався і проект рішення щодо утримування стаціонарного відділення Територіального центру соціального обслуговування. За словами директора закладу Інеси Шаповалової, заклад потребує збільшення штатних працівників, а разом з тим приміщення потребує ремонту.

Даний проект рішення розглядався на профільній комісії.Як зазначив її голова Володимир Король, спочатку було одноголосне рішення підтримати прохання.Але обставини змінились, оскільки приміщеня зазнало ушкоджень і утримувати станціонар немає можливості. Депутати погодились, що чисто по-людськи бабусь треба підтримувати і зробити всі необхідні умови для їхнього перебування у стаціонарі. Проте 3 млн. грн. – сума, яку зараз потрібно зекономити задля виділення на більш важливі для міста потреби. Тож даний проект рішення не набрав потрібної кількості голосів.

Далі депутати перейшли до блоку земельних питань. Одне з них стосувалось затвердження плану проекту для будівництва м’ясокомбінату на території міста без забійного цеху по вулиці Носівський шлях. Обговорень серед депутатів з приводу цього не виникло, адже воно пройшло громадське обговорення,окрім того одноголоно було підтримано на земельній комісії.

Найбільш дискусій викликав проект рішення, який стосувався переліку об’єктів комунальної власності, що підлягають приватизаціі. А це будівля колишньої лазні по вулиці Червонокозача та нежитлове приміщення, нині магазин тканин, по вулиці Гоголівська. Якщо говорити про будівлю колишньої лазні, то її продаж обговорювався ще на минулій сесії. Тоді рішення не було підтримано, а відправлене на доопрацювання. Сумніви у деяких депутатів виникли через те, що пропозиція була виставити на аукціон будівлю без земельної ділянки, що під неї відведена. За словами начальника відділу з управління та приватизаціїземельних ділянок, це прискорило б процедуру продажу. На що в обласного депутата Сергія Охонька виникло запитання щодо процедури: «А до чого така спішка? Перед тим, як виставляється об’єкт на аукціон, йому робиться оцінка. Чи зробиться вона, якщо під забудовою немає оформленої земельноі ділянки. Я вважаю що це пряме порушення. До того ж, цей об’єкт нікого не цікавив, поки не була озвучена пропозиція щодо облаштування там міського басейну.»

Міський голова Анатолій Лінник зауважив, що рішення продати будівлю виникло враховуючи ті умови, що колишня лазня знаходиться зараз в аварійному стані та поступово розсипається. З кожним роком її вартість буде зменшуватись, тому вирішувати питання треба терміново. Що ж до будування там басейну, то в бюджеті міста зараз не має потрібних коштів, сума яких сягає за 20 млн. грн.

На це Сергій Охонько зазначив: «Продавши цю будівлю за 600-800 тис. грн., ви  зробите одну дорогу в місті, яка через п’ять років покриється ямками. Натомість, якщо збережемо приміщення, то в перспективі там збудується міський басейн, який буде працювати на радість ніжинцям. Адже більш підходящого місця в Ніжині для його облаштування немає. Необхідні кошти ми зможемо знайти всі разом, головне проявити ініціативу. Продати можна все, а от збудувати – важко.»

Сергія Охонька підтримав і Андрій Деркач. Він нагадав депутатам,як щепівроку тому назад всі були зацікавлені у будівництві комунального басейну. Було багато пропозицій і ініціатив. Чому ж зараз про це всі забули і почали йти в іншому напрямку?

Не менш цікаве питання було і щодо продажу нинішнього магазину тканин по Гоголівській 13-А. Орендар зазначила, що протягом 10 років, коли приміщення було прийнято в оренду, воно виглядало не пристосованим для ведення бізнесу.  Тому за її кошт була зроблена реконструкція та проведені необхіднікомунікації на суму 30 000 грн.

«Поряд з цим магазином  стоїть будівля, яка була придбана на аукціоні за 963 тис.грн. Враховуючи те, що це практично однакові за розміром приміщення і знаходятьсяводному місці, я б не поспішав з продажом. Договір оренди закінчиться через два роки і тоді можна буде провести аукціон. Ми вже не перший раз стикаємось з ситуаціює поліпшення майна, коли орендар має першочергове право на купівлю приміщення. Треба внести зміни в методику надання в оренду, де в договорі буде прописано, що поліпшення мають входити в орендну плату. Тим самим бізнес розвиватиметья і зберігаютимуться інтереси міста», – зазначив Анатолій Сліпак.

Після обговорення продажу цих двох приміщень депутатами не було прийнято позитивного рішення, тож проект рішення був відправлений на доопрацювання.

На цьому розгляд проектів рішень останньої сесії в цьому році був завершений. Міський голова подякував депутатам за продуктивну роботу, яка дала плоди в 2016 році і заклала початок нових справ на 2017 рік.

 

Опубліковано: 28-12-2016

Залишити відповідь