І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко
  • :
  • :

Пеня і борги: чого чекати українцям від “реформи” ЖКГ

Новий закон фактично змусить співвласників багатоквартирних будинків об’єднуватися для вирішення проблем.

Після прийняття закону про “Житлово-комунальні послуги” на українців чекає ряд нововведень.

Які саме, порталу UBR.ua пояснили юристи.

Багато нових слів

Юристи кажуть, новий закон покликаний врегулювати безліч моментів, пов’язаних з переходом від традиційних ЖЕКів до ОСББ або керуючих (компаніям або особам).

За їх словами, в першу чергу поміняється термінологія. Наприклад, всі послуги ЖКГ будуть вважатися не “діяльністю”, а “результатом господарської діяльності”, спрямованою на забезпечення потреб мешканців. З’явиться й таке поняття як “виконавці” – це суб’єкти господарювання, що надаватимуть комунальну послугу за угодою зі споживачем. Угода може бути укладена як з індивідуальним, так і колективним споживачем.

Для впорядкування взаємин між постачальниками компослуг та ОСББ новий закон вводить термін “колективна угода” про надання сервісу,  що укладається за рішенням об’єднання мешканців та обов’язків для виконання кожним із співвласників.

За словами очільника Всеукраїнської ради голів ОСББ Романа Бондарчука, колдоговір від імені всіх мешканців можна укладати й без утворення ОСББ чи керуючого. Їх інтереси може представляти “уповноважена особа”.

У новому законі про ЖКГ зникне термін “балансоутримувач” і з’явиться  поняття “управляючий багатоквартирного будинку”. Ним може бути або фізособа-підприємець, або юридична особа, яка за договором з співвласниками житла утримує і ремонтує багатоквартирний будинок і прилеглу територію. Відповідно, з’являється послуга з управління багатоквартирним будинком.

Якщо ж мешканці будинку не визначаться з представником, то їм все ж доведеться укласти договори з кожним постачальником комунальної послуги в добровільно-примусовому порядку. Такий крок, на думку юристів, стимулює до об’єднання, щоб брати участь в управлінні будинком і не платити даремно монополістам. Новий закон прямо дозволяє відключати від поставок послуги, якщо немає оплати.

Розрахунки за послуги проводитиме вповноважена особа, а всі кошти мешканців ітимуть на один рахунок зі спецрежимом. Він не дозволяє заарештовувати ці гроші, і витрачати їх можна буде лише на оплату конкретної послуги.

“Індивідуалістам” прийдеться сутужно

Якщо ж люди не захочуть колективного договору і вирішать укласти індивідуальну угоду, вони мають знати, що повинні будуть вносити абонплату на користь постачальника послуги (крім поставок газу і світла), до складу якої буде входити відшкодування витрат постачальника на розподіл послуги, збір грошей з абонентів, а також на обслуговування індивідуальних лічильників (наприклад, за опалення). Граничний розмір абонплати повинен визначити Кабмін.

Також при наданні послуг за індивідуальними договорами введуть плату за утримання і ремонт внутрішньобудинкових мереж (від входу в будинок до квартири).

Будинкові мережі: хто ними займатиметься

Законопроект дозволяє мешканцям не включати у свій рахунок плату за будинкові мережі. Однак у такому випадку зона відповідальності монополіста буде закінчуватися на вході в будинок. І якщо в старому домі порве трубу десь у підвалі, то лагодити її буде нікому.

Таке може статися, якщо мешканці так і не вибрали форму організації своїх відносин з постачальником послуг або не змогли домовитися про розмір плати за обслуговування мереж. Тоді вони за свій рахунок наймають ремонтників.

Це страшне слово “пеня”

Вишенькою на торті у новому законі про послуги ЖКГ є стаття 26. Якщо споживачі неналежно виконуватимуть умови договору, то на них чекає пеня. Так, за запізнення з оплатою споживач зобов’язаний буде сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем ​​граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.

Джерело: znaj.ua

 

Опубліковано: 10-11-2017