І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко
  • :
  • :

На Чернігівщині з’явиться нове ОТГ: до Ніжина приєднаються Кунашівка та Липів Ріг

1 серпня 2017 в малому залі Ніжинської міської ради пройшло  засідання присвячене  Об’єднанню Територіальних Громад.

Під керівництвом міського голови Анатоля Лінника на засіданні були присутні депутати міської ради, профільні заступники, керівники відділів та апаратів. Головними ж учасниками обговорень були сільські голови Кунашівки та Липового Рогу Володимир Сурмачевський та Олексій Пелипканич.

В ході засідання ніжинським міським головою було наголошено   на необхідності обговорення  питання про ОТГ не тільки з головами сільських рад, але й на діалозі з жителями сільських громад, інформування їх про економічні  та соціальні переваги об’єднання, створення активної інфраструктури.

Анатолій Лінник  зауважив, що в Ніжинському районі є проблеми з рядом галузей, таких, як медична, педагогічна, соціально-реабілітаційна, які, в свою чергу, досить розвинені в місті Ніжині. Також, за його словами, коли направлялися листи до керівників селищних рад, підтримка серед  депутатського корпусу Ніжина була одноголосна,  тому Ніжин буде радо приймати у себе громадян об’єднання та надавати їм необхідні послуги.

Для обговорення цього питання на міському засіданні до слова було запрошено керівника Управління освіти в місті Ніжині Станіслава Крапивянського:

«Якщо говорити про освіту, то досягнення досить значні. Ніжин вийшов на державний рівень. В ніжинських школах викладають вчителі вищої категорії і вчителі-методисти. Якщо говорити про сільську школу, то той один вчитель не може тягнути п’ять шість предметів і знати їх досконально. В міських школах такого немає. Предметники читають свої  предмети. Щодо викладання іноземних мов, то в нас викладаюсь  кращі випускники  факультету іноземних мов.

Початкова ланка повинна залишитися на місці, а вже з п’ятого класу дітям бажано відвідувати ніжинські школи, куди дітей повинні підвозити. Тому що витрати на навчання дитини в селі значно вищі, а в результаті – рівень освіченості  значно нижчий, ніж в міських школах.

В місті також діють шість закладів позашкільної освіти. В цих закладах з дітьми працюють найкращі фахівці своєї справи, які, в свою чергу, якісно вплинуть на рівень розвитку дитини.

Ми в першу чергу маємо думати про дітей, а не за свої посади. На теперішній час формула «зникне школа – зникне село»  не спрацьовує. Ми пропонуємо об’єднатися тому, що поступальний розвиток освіти і медицини не зупинити, адже більшість сільських дітей вже навчаються в місті. Ми не зазіхаємо на незалежність, але дітям треба надати якісні освітні послуги. Багато сільських вчителів приїжджають з Ніжина, їм дуже важко, тому освітній простір має бути один .З цього всього можна зробити висновок, що витрачати мільйони на навчання п’ятдесяти дітей не ефективно. Головне – дитина, але освіта має бути ефективною.»

Після виступу начальника управління освіти Станіслава Крапивянського у селищного голови  Липового Рогу Олексія Пелипканича виник ряд коментарів.  По-перше, він наголосив, що сільські діти ні чим не гірші за міських. В Липоворізькій школі двоє дітей вчилося в Америці. По-друге, сім вчителів, які приїздять з Ніжина на роботу до школи, залишаться без роботи. На що начальником управління освіти було зазначено, що цих вчителів поставлять на чергу і вони можуть розраховувати на отримання роботи за фахом.

Далі профільним заступником міського голови Сергієм Осадчим було зауважено: « Керівників сільських рад  було запрошено на засідання тому, що їх думка важлива для міста. Вони мають від обличчя всієї громади заявити про  потреби свого села, котрі потім будуть внесені в загальну стратегію розвитку територіального об’єднання. Обсяг залучення інвестицій для сільського господарства  набагато більший при умові створення ОТГ. Також було зазначено ,що виготовлена продукція сільських громад може бути реалізована через мережу супермаркетів та магазинів Ніжина – це створить нові робочі місця.»

Під час обговорення сільський голова Кунашівки Володимир Сурмачевський зауважив, що вже давно обговорив з громадою можливість приєднання до Ніжина, тож в цьому питання є погодженість. Але, наголосив, що існує проблема, котру необхідно вирішити – транспортного сполучення.

Тож, на засіданні було протокольно зафіксовано продовжити маршрути 8 та 12 при умові об’єднання, аби покращити автодорожнє перевезення.

Наголошено було і на тому, що об’єднання має на меті покращення якості життя не лише міських жителів, а й сільських спільнот, які мають з Ніжином спільні кордони. Після об’єднання міська влада має на меті прокладання автомаршруту з території сіл до шкіл Ніжина  для забезпечення якісного та всебічного розвитку підростаючого покоління

Розвиток медичної галузі досяг значного рівня, що якісно вплине на загальний стан здоров’я тих мешканців, які потребують медичної допомоги.

Було зауважено, що серед вагомих переваг  ОТГ – досвід Ніжина, який можуть запозичити сільські громади, зміцнення фінансової незалежності місцевих громад. На реалізацію проектів ОТГ будуть спрямовані кошти Фонду регіонального розвитку, Також громади отримають повноваження  і можливість планувати та реалізовувати різноманітні проекти та програми, що будуть, перш за все, задовольняти потреби саме населення цієї території за рахунок різноманітних джерел.

Голови сільських рад, які були присутні на засіданні, одноголосно заявили згоду на об’єднання.

Лілія Журко

Опубліковано: 3-8-2017