Щастя - не мета життя, а його засіб
  • :
  • :

Звідки традіція при чханні казати “Будьте здорові”, а при кашлянні, ні?

Більшість істориків пов’язує традицію говорити чіхнувшій “Будь здоров” з забобонами. У багатьох культурах чхання певним чином асоціювали зі смертю. Наприклад, стародавні римляни вірили, що душа живе в голові людини і при чханні може вилетіти з тіла. Тому вони засуджували щось на подобу “Нехай боги повернуть твою душу”. Надалі ця фраза по-різному трансформувалася в різних мовах. Англійці, наприклад, бажають благословення чіхнувшій.

З кашлем таких забобонів не було, можливо тому, що кашель легше “придушити” в собі і він частіше є ознакою захворювання, а чхання часто виникає у абсолютно здорових людей і стримати його важче, а отже для древніх людей воно було більш загадковим явищем.

І до речі кажучи, стримувати чих може бути дуже небезпечно. При чханні з легких під великим тиском виривається повітря, і якщо йому закрити вихід через дихальні шляхи, то через євстахієву трубу він може вплинути на барабанну перетинку. У деяких джерелах згадуються випадки втрати слуху у людей, що мали звичку пригнічувати чхання.

Опубліковано: 22-12-2017