І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко
  • :
  • :

Вибір між дорогим теплом і проблемою постачання газу або У Ніжині затвердили новий тариф на опалення

Затвердження нових тарифів на теплопостачання у Ніжині спричинило дискусію, як серед депутатів, так і серед членів виконкому. Питання і дійсно неоднозначне, адже має дві сторони однієї медалі: дороге тепло або можливість існування проблем з постачанням газу до котелень…

28 вересня відбулось засідання виконкому на якому затвердили новий тариф – підвищиться він майже на 12%. Володимир Башинський голова комісії з житлово-комунальних питань на початку обговорень повідомив, що на депутатській комісії депутати не могли зійтись на спільній думці у цьому питанні… «Опалювальний період має початись вчасно – 15 жовтня, тому прийняття тарифу і його затвердження є обов’язковою дією. Якщо ж ми не приймемо економічно-обґрунтований тариф, маємо в міському бюджеті передбачити близько 20 млн. грн. на компенсацію різниці в тарифах», – закликав Володимир Миколайович, закликавши виконком проголосувати за підвищення тарифів.

Секретар міської ради Валерій Салогуб з цього приводу висловив свою точу зору: «І знову ми приходимо до того, що «схиляємо голову» перед НАК «Нафтогаз України». Ми йдемо на всі їхні умови , а населення мусить платити більше. Чи має так тривати далі? Це ж саме можна сказати і про «НіжинТепломережі». В опалювальний період ми збирали засідання по декілька разів на тиждень аби прийняти міри, щоб не перекрили газ. Виділяли кошти з міського бюджету. Інша справа, якщо це було хоча б комунальне підприємство. Можливо, нарешті треба почати розв’язувати цей “клубок”».

Перший заступник міського голови Григорій Олійник зауважив на все вищесказане, що в державі зараз створена така нормативна база, що підприємства паливно-енергетичного комплексу «поставили на коліна». В такому стані знаходиться більше 170 підприємств України.

«НіжинТеплоМережі» окрім вдосконалення котлів ніякого реформування і покращення не здійснює, адже фінансовий ресурс не дозволяє. Всі надходження йдуть на погашення боргів за минулі роки. За цей час наростає нова пеня і цей «сніжний ком» боргів лише наростає.

З того випливає думка, що підприємство не має право на життя. Але якщо говорити про утворення комунального підприємства, то треба урахувати те, що окрім погашення боргу в 28 млн. грн. на себе міська влада матиме взяти і компенсацію майна “НіжинТеплоМереж”. А чи підйомні ці кошти для бюджету? Виходом є лише перехід на альтернативні види палива, але це справа не одного року. Зараз треба приймати зважене рішення, адже головним є почати опалювальний сезон вчасно.

Дискусія між присутніми на міськвиконкомі продовжувалась і Михайло Одосовський звернувся до директора «НіжинТеплоМережі» Любов Ісаєнко: «Якщо зараз у Ніжині 67% субсидіантів, то чи не насторожує Вас той факт, що після підняття тарифів цей процентний показник зросте? Відповідно, якщо зараз держава не компенсувала підприємству різницю в тарифах у розмірі 7 млн 400 тис. грн., то ця сума лише зростатиме. Це стане ще одним кроком до й без того глибокої боргової ями.

На це Любов Миколаївна зазначила: «А який ви бачите вихід?»

«Договір з «НіжинТеплоМережами» перестане діяти вже взимку наступного року і подальшу долю вже вирішуватимуть депутати на сесії міської ради. Якщо ми розриваємо договір з підприємством, чи готова міськрада створити комунальне підприємство і взяти на себе 28 млн. боргу. Все, що можна зробити в правовому полі ми робимо. Але як бути, коли 67% – субсидіянти, а інші 33% – ті, хто сплачують за тарифом у повному розмірі. Суми, що надходять, їх не достатньо для розвитку підприємства», – продовжує Володимир Башинський.

Валерій Салогуб зауважив, що підвищення тарифу призведе до соціальної напруги. «Населення не готове до підвищення, а от бюджетні установи заявляють, що до кінця року їм вистачить коштів для оплати за тепло за тарифом, який пропонують «НіжинТеплоМережі». Тож можна все зважити і дійти до компромісу. Підняти тариф лише для бюджетних установ, а для людей не підвищувати ціну». Таку точку зору підтримали лише Тамара Хоменко та Віталій Прокопенко.

Заключним було слово міського голови Анатолія Лінника. «Борги підприємства виникли не за один день – це був поступовий процес. Звісно, що підняття тарифу не є популярним рішенням, і для людей це буде обтяжливо. Проте наступає момент відповідальності, адже ми добре розуміємо, якщо не приймемо економічно-обґрунтований тариф, матимемо компенсувати його з міського бюджету. Наразі таких коштів немає в повному обсязі, а опалення має прийти вчасно в житло ніжинців. Тож, або дороге тепло, або дешева його відсутність.»

Після всіх висловлювань почалось голосування: 8 членів виконкому – «За» і 3 утрималось. Отже, мінімально необхідною кількістю голосів, необхідних для прийняття рішення, тариф на теплопостачання виконком все таки підвищив.

 

Тож, маємо такі тарифи:

для потреб населення

тариф  на теплову енергію 1601,45 грн/Гкал за такими складовими:

тариф  на виробництво теплової енергії 1488,88 грн/Гкал ;

тариф  на транспортування теплової енергії 102,29 грн/Гкал;

тариф  на постачання теплової енергії 10,28 грн/Гкал;

для потреб бюджетних установ

тариф  на теплову енергію 2210,33 грн/Гкал за такими складовими:

тариф  на виробництво теплової енергії 2097,76 грн/Гкал ;

тариф  на транспортування теплової енергії 102,29 грн/Гкал;

тариф  на постачання теплової енергії 10,28 грн/Гкал;

для потреб інших споживачів

тариф  на теплову енергію 2210,33 грн/Гкал за такими складовими:

тариф  на виробництво теплової енергії 2097,76 грн/Гкал ;

тариф  на транспортування теплової енергії 102,29 грн/Гкал;

тариф  на постачання теплової енергії 10,28 грн/Гкал;

 

Марина Волинець

Опубліковано: 28-9-2017