І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. Т. Г. Шевченко
  • :
  • :

Обрізання Господнє

Багато християн не розуміють цього свята і не усвідомлюють його глибокого змісту. Але його святкування важливе для нас, християн. Осягнути свято Обрізання можна тільки тоді, коли ми будемо розуміти зв’язок цього свята з Різдвом і Богоявленням.

В тропарі Різдву ми читаємо такі слова: «Різдво Твоє, Христе Боже наш, звістило світло розуму…». А у тропарі на Богоявлення співається, що Христос просвітив світ. Отже, перебуваючи в межах цих свят, для нас найважливіше – це просвітлення світлом розуму. Як отримати це просвітлення нам розкриває свято Обрізання.

Людині, щоб вмістити світло розуму, вмістити просвітлення, треба в собі мати певне підґрунтя для цього сприйняття. Бо як може людина наповнитися світлом Христа, якщо вона переповнена темрявою гріха, темрявою незнання? Цьому світлу просто нікуди вже вливатися. Тому, щоб отримати світло розуму і просвітитися, маємо «обрізати» те, що цьому заважає.

Так, пророк Єремія говорить, що нам треба обрізати своє серце, яке схильне до зла (Єрем.4: 4). Наші серця наповнені нечистими бажаннями, нечистими думками. Таким чином, щоб з’явилась можливість бути просвіченим, треба «обрізати» те, що цьому заважає.

В цьому святі важливе також те, що в обрізанні Христос отримує ім’я Ісус. Це ім’я величне по всій землі (Пс.8: 2). За це ім’я апостол Павло готовий був померти в Єрусалимі (Діян.21: 13). Зрештою, «немає іншого імені під небом, даного людям, яким належало б спастися нам» (Діян.4: 12).

Протоієрей Сергій Чутченко.